Elektrownie szczytowo pompowe

Elektrownie szczytowo pompowe posiadają dwa zbiorniki wodne: górny i dolny
– W okresie małego zapotrzebowania na energię elektrownia przepompowuje wodę ze zbiornika dolnego do górnego, gromadząc w ten sposób potencjalną energię – jest to praca pompowa (silnikowa) hydroelektrowni.
– Z kolei pracę turbinową (generatorową) elektrownia wodna wykonuje, gdy zapotrzebowanie na energię wzrasta – uwalnia się wtedy wodę ze zbiornika górnego, by spływając do dolnego napędzała produkującą prąd turbinę.
Rozwiązanie takie jest obecnie coraz częściej wykorzystywane do ściągania z rynku nadwyżek energii produkowanej przez elektrownie słoneczne i wiatrowe. Elektrownia szczytowo-pompowa pełni w tym przypadku funkcję wielkiego akumulatora energii gromadząc energię elektryczną w postaci energii mechanicznej przepompowanej i zgromadzonej w górnym zbiorniku wody.

 Elektrownie szczytowo pompowe w Polsce:
– Żarnowiec (716 MW) rok uruchomienia-1983, elektrownia pompowo-szczytowa
– Porąbka Żar (500 MW) rok uruchomienia 1979, elektrownia pompowo-szczytowa
– Solina (200 MW) rok uruchomienia 1968, elektrownia pompowo-szczytowa
– Włocławek (162 MW) rok uruchomienia 1969, elektrownia pompowo-szczytowa
– Żydowo (150 MW) rok uruchomienia 1971, elektrownia pompowo-szczytowa

Elektrownia Żydowo wykorzystuje dwa naturalne zbiorniki wodne – jeziora Kamienno i Kwiecko, o różnicy poziomów lustra wody 80 m. Posiada trzy hydrozespoły: dwie maszyny odwracalne i jedną klasyczną. Maksymalny, łączny przepływ wody w trzech rurociągach wynosi 211 m sześc. na sekundę. Zbiornik górny elektrowni posiada pojemność użytkową ok. 3,3 mln m sześć.

ozewod35Źródło:
– instsani.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.