Wirniki trójpłatowe są najczęściej spotykanym rozwiązaniem zarówno w siłowniach dużej, średniej jak i małej mocy. Wirniki turbin SWIND produkowane są z materiałów kompozytowych powszechnie stosowanych w lotnictwie. Kompozyty zapewniają bardzo dobre parametry wytrzymałościowe i są zarazem bardzo lekkie, co ma szczególne znaczenie w przypadku turbin wiatrowych. Dzięki zastosowaniu odpowiednich profili ograniczono emisję hałasu.
Fot. Siłownia domowa SWIND
Siłownie wiatrowe produkowane przez firmę SWIND posiadają moce użytkowe od 1-6 kW i znajdują głównie zastosowanie:
– w wytwarzaniu energii elektrycznej na własne potrzeby,
– grzaniu ciepłej wody użytkowej,
– wspomaganiu układu centralnego ogrzewania,
– ogrzewaniu pomieszczeń.
Mikrosiłownia SUPERWIND 350 dodatkowo może być montowana na większych łodziach lub żaglówkach morskich do zasilania instalacji elektrycznej, nawigacji itd.
Fot. Mikrosiłownia superwind 350 zamocowana na jachcie
Poniżej charakterystyka mocy w zależności od prędkości wiatru
Zestawianie parametrów siłowni produkowanych przez firmę SWIND i SUPERWIND zamieszczono w tabeli poniżej
Śmigła koncepcji siłowni firmy KOMEL wykonane są z blachy aluminiowej osadzonej na żebrach wsporczych mocowanych do rury stalowej. Projekt żeber wsporczych uwzględnia łatwość demontażu i montażu śmigła. Kąty zaklinowania i natarcia łopat uzyskuje się poprzez oparcie żeber w czasie montażu na równym podłożu. Należy podkreślić, iż uzyskanie właściwych kątów zaklinowania jest najważniejsze w celu uzyskania dużej mocy wiatraka
Fot. Siłownie wiatrowe KOMEL. Po lewej – przydomowa, po prawej -jachtowa JSW 750-12
Jachtowa elektrownia wiatrowa to tanie i przyjazne dla środowiska (ciche, bez spalin) źródło energii elektrycznej. Dzięki elektrowni JSW utrzymuje się stan naładowania baterii akumulatorów, z których mogą być zasilane różne urządzenia pokładowe, np.: oświetlenie, lodówki, schładzarki, urządzenia nawigacyjne, odbiorniki RTV. Zestawianie parametrów siłowni produkowanych przez firmę KOMEL zamieszczono w tabeli poniżej
Siłownie trzypłatowe mają coraz potężniejsze moce. Pod koniec sierpnia 2002 r. zbudowano prototyp komercyjnej turbiny wiatrowej typu Enercon E-112 o mocy 4,5 MW niedaleko Magdeburga (wschodnia część Niemiec).
Ta jedna z największych na świecie turbina posiada wieżę o wysokości 124 m. Średnica śmigła wynosi 112,8 m, zaś gondola waży 500 t. Inne parametry techniczne turbiny wiatrowej E-112 przedstawiono w tabeli poniżej. Wieża turbiny wiatrowej E-112 została skonstruowana metodą zoptymalizowanego nacisku. Podstawa o średnicy 12 m u dołu wraz z wysokością zwęża się do wewnątrz, osiągając 4 m przy gondoli. Przestronną podłogę wewnątrz turbiny podzielono na 2 sekcje, z których każda posiada własne wejście. Jedna sekcja zawiera 3 transformatory dużej mocy (jeden z nich pełni rolę transformatora rezerwowego). W drugiej sekcji zainstalowano windę, panel sterowania oraz szafę energetyczną. Pierścień bezpośredniego napędu generatora (najważniejszy element turbiny) ma średnicę 10 m i składa się z kilku elementów. Firma Enercon zdecydowała się na zaprojektowanie generatora w kilku częściach, aby ułatwić jego produkcję i transport. Stojan, składający się z czterech sekcji, zmontowano w połówki przed jego ostatecznym osadzeniem. Rotor generatora składał się z dwóch części, które były łączone przed zamontowaniem generatora.
Prymat pierwszeństwa wśród gigantów dzierży obecnie elektrownia quantum blade. Elektrownia zamontowana w Danii ma moc 6 MW i jest stosunkowo lekka dzięki nowatorskim rozwiązaniom. Gondola wraz ze śmigłem to tylko 350 ton.
Fot. Forma do łopat quantum blade o długości 75m
Źródło:
– instsani.pl