Siłownie wiatrowe trzypłatowe

Wirniki trójpłatowe są najczęściej spotykanym rozwiązaniem zarówno w siłowniach dużej, średniej jak i małej mocy. Wirniki turbin SWIND produkowane są z materiałów kompozytowych powszechnie stosowanych w lotnictwie. Kompozyty zapewniają bardzo dobre parametry wytrzymałościowe i są zarazem bardzo lekkie, co ma szczególne znaczenie w przypadku turbin wiatrowych. Dzięki zastosowaniu odpowiednich profili ograniczono emisję hałasu.

ozewia100Fot. Siłownia domowa SWIND

Siłownie wiatrowe produkowane przez firmę SWIND posiadają moce użytkowe od 1-6 kW i znajdują głównie zastosowanie:
– w wytwarzaniu energii elektrycznej na własne potrzeby,
– grzaniu ciepłej wody użytkowej,
– wspomaganiu układu centralnego ogrzewania,
– ogrzewaniu pomieszczeń.
Mikrosiłownia SUPERWIND 350 dodatkowo może być montowana na większych łodziach lub żaglówkach morskich do zasilania instalacji elektrycznej, nawigacji itd.

kleinwindkraftanlage_segelschiff_superwind350_3Fot. Mikrosiłownia superwind 350 zamocowana na jachcie

Poniżej charakterystyka mocy w zależności od prędkości wiatru

ozewia101Zestawianie parametrów siłowni produkowanych przez firmę SWIND i SUPERWIND zamieszczono w tabeli poniżej

ozewia20

Śmigła koncepcji siłowni firmy KOMEL wykonane są z blachy aluminiowej osadzonej na żebrach wsporczych mocowanych do rury stalowej. Projekt żeber wsporczych uwzględnia łatwość demontażu i montażu śmigła. Kąty zaklinowania i natarcia łopat uzyskuje się poprzez oparcie żeber w czasie montażu na równym podłożu. Należy podkreślić, iż uzyskanie właściwych kątów zaklinowania jest najważniejsze w celu uzyskania dużej mocy wiatraka

ozewia102ozewia103

Fot. Siłownie wiatrowe KOMEL. Po lewej – przydomowa, po prawej -jachtowa JSW 750-12

Jachtowa elektrownia wiatrowa to tanie i przyjazne dla środowiska (ciche, bez spalin) źródło energii elektrycznej. Dzięki elektrowni JSW utrzymuje się stan naładowania baterii akumulatorów, z których mogą być zasilane różne urządzenia pokładowe, np.: oświetlenie, lodówki, schładzarki, urządzenia nawigacyjne, odbiorniki RTV. Zestawianie parametrów siłowni produkowanych przez firmę KOMEL zamieszczono w tabeli poniżej

ozewia21

Siłownie trzypłatowe mają coraz potężniejsze moce. Pod koniec sierpnia 2002 r. zbudowano prototyp komercyjnej turbiny wiatrowej typu Enercon E-112 o mocy 4,5 MW niedaleko Magdeburga (wschodnia część Niemiec).

ozewia24

Ta jedna z największych na świecie turbina posiada wieżę o wysokości 124 m. Średnica śmigła wynosi 112,8 m, zaś gondola waży 500 t. Inne parametry techniczne turbiny wiatrowej E-112 przedstawiono w tabeli poniżej. Wieża turbiny wiatrowej E-112 została skonstruowana metodą zoptymalizowanego nacisku. Podstawa o średnicy 12 m u dołu wraz z wysokością zwęża się do wewnątrz, osiągając 4 m przy gondoli. Przestronną podłogę wewnątrz turbiny podzielono na 2 sekcje, z których każda posiada własne wejście. Jedna sekcja zawiera 3 transformatory dużej mocy (jeden z nich pełni rolę transformatora rezerwowego). W drugiej sekcji zainstalowano windę, panel sterowania oraz szafę energetyczną. Pierścień bezpośredniego napędu generatora (najważniejszy element turbiny) ma średnicę 10 m i składa się z kilku elementów. Firma Enercon zdecydowała się na zaprojektowanie generatora w kilku częściach, aby ułatwić jego produkcję i transport. Stojan, składający się z czterech sekcji, zmontowano w połówki przed jego ostatecznym osadzeniem. Rotor generatora składał się z dwóch części, które były łączone przed zamontowaniem generatora.

ozewia23

Prymat pierwszeństwa wśród gigantów dzierży obecnie elektrownia quantum blade. Elektrownia zamontowana w Danii ma moc 6 MW i jest stosunkowo lekka dzięki nowatorskim rozwiązaniom. Gondola wraz ze śmigłem to tylko 350 ton.

ozewia26Fot. Forma do łopat quantum blade o długości 75m

Źródło:
– instsani.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.