Różnorodne konstrukcje siłowni poziomych

Turbina wiatrowa energy ball:

ozewia32

To przykład turbiny w kształcie kuli o nieco inne zasadzie działanie niż klasyczne wiatraki. W konwencjonalnych siłowniach o osi poziomej element roboczy obraca się zawsze prostopadle do osi, turbina energy ball obraca się natomiast w płaszczyźnie równoległej do osi poziomej. Urządzenie przede wszystkim wyróżnia kulisty kształt, który jest wynikiem prac podejmowanych z myślą o efektowniejszym, cichszym i bezpieczniejszym uzyskaniu energii elektrycznej. I tak rzeczywiście jest: niewielkie rozmiary oraz sferyczny układ turbiny umożliwi-ły wzrost wydajności przy jednoczesnym obniżeniu poziomu hałasu. To z kolei czyni tę siłownię wiatrową idealną do domowego użytku. Jego zaletą jest również to, że sprawdza się również w warunkach słabego
nasilenia wiatru. Wykorzystuje bowiem tzw. efekt Venturiego.

Dane techniczne Energy Ball V200:
– turbina składa się się z 5 wirujących łopatek
– długość całkowita 1,98m
– zalecana wysokość instalacji 12-15m
– niski hałas i wibracje
– maksymalna moc 2250W przy prędkości wiatru 19m/s i 400W przy prędkości wiatru 10m/s
– rozruch przy prędkości wiatru 3m/s
– maksymalna prędkość wiatru 40m/s
– waga 90 kg

Poniżej przedstawiono tabelę z roczna produkcję energii w zależności od średniej prędkości wiatru

ozewia31

Siłownie wiatrowe z dwoma wirnikami

Turbiny z ruchem asymetrycznym
Siłownie takie posiadają dwa oddzielne wirniki wirujące niezależnie, ale na wspólnej osi. Każdy z wirników obraca się przy tym w przeciwną stronę. Energia obrotowa pierwszego wirnika w około 40% przetwarzana jest na energie elektryczną, reszta zamieniana jest na energię wiatru za wirnikiem. Jeśli na drodze tej energii umieścić drugi wirnik obracający się przeciwnie to część tej energii można wychwycić. W efekcie cała turbina wykorzystuje znacznie więcej energii z pierwotnego wiatru.

ozewia33Innym rozwiązaniem jest turbina California SuperTwin (fot.2) z dwoma dwupłatowymi wirnikami napędzającymi jeden alternator. Wirniki umieszczone są w dość dużej odległości od siebie i ustawione pod niewielkim kątem na wiatr, dzięki czemu nie zakłócają sobie wzajemnie pracy. Oba obracają się w jednym kierunku. Rozruch turbiny wymaga wiatru o prędkości około 8 mil/godz. czyli około 3,5m/s pełna moc około 2 kW uzyskuje przy wietrze 30 mil/h (13,5 m/s).

ozewia34Fot. California SuperTwin

Siłownie wiatrowe łączone w układy

Rozwiązanie opisane powyżej zainspirowało do dalszych badań i stworzenia elektrowni wiatrowej multiwirnikowej. Jednym z rozwiązań już testowanych jest siłownia SELSAM o mocy 3 kW wyposażona w 7 rotorów (fot.poniżej). Badanie są na tyle obiecujące, że jej twórca Doug Selsam zaprezentował już futurystyczne rozwiązanie takiej siłowni dla wieżowca Sanchez Tower o wysokości 1/2 mili, gdzie wytwarzany z siłowni prąd miałby zapewnić energię elektryczną, między innymi do odsalania wody.

ozewia35

ozewia36Rys. Sanchez Tower z elektrownią SELSAM

Źródło:
– instsani.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.