Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju chce inwestować w Polsce 500-600 mln euro rocznie. Planuje wspierać m.in. rozwój OZE. Byłby zainteresowany finansowaniem wydobycia gazu łupkowego – poinformował w rozmowie z PAP Grzegorz Zieliński, nowy dyrektor EBOiR na Polskę.
„Chcielibyśmy w kolejnych latach inwestować w Polsce 500-600 mln euro rocznie, z czego około jedna trzecia mogłaby trafiać do sektora energetycznego” – powiedział PAP Zieliński.
Poinformował, że dekarbonizacja gospodarki to jeden z trzech filarów strategii EBOiR w Polsce.
„To oznacza zarówno dalsze wspieranie sektora OZE, projekty związane z efektywnością energetyczną we wszystkich sektorach gospodarki oraz projekty w dystrybucji. EBOIR nie może się angażować w sektor wytwórczy węgla kamiennego czy brunatnego, nie finansujemy też elektrowni jądrowych” – powiedział dyrektor.
EBOiR angażuje się w Polsce w finansowanie farm wiatrowych i biomasy. Sfinansował dotąd 11 projektów OZE w Polsce na zasadzie project finance o łącznej mocy ponad 600 MW.
Bank planuje inwestycje w kolejne projekty.
„Mamy duży pipeline kolejnych projektów OZE, wśród których są również duże projekty o mocy przekraczającej 100 MW. Po pierwsze, są to projekty bardzo mocno zaawansowane, gotowe do budowy, które mają szansę na zamknięcie finansowania do końca tego roku albo na przełomie tego i przyszłego roku. To projekty realizowane przy założeniu, że budowa farm skończy się w 2015 roku, by zdążyć na obecny system wsparcia. Po drugie, mamy też w portfelu projekty, które się nie załapią na ten system i będą czekać na nowe wsparcie” – powiedział Zieliński.
Zauważył, że brak regulacji w sektorze OZE bardzo utrudnia zamykania finansowania dla tego typu projektów.
„Jest niewiele instytucji, które są gotowe do zaangażowania się w tego typu projekty ze względu na niepewność regulacyjną” – powiedział. EBOiR nie może finansować więcej niż jedną trzecią wartości inwestycji.
„Zakładając, że projekt jest wystarczająco dobry i może się spiąć przy lewarze na poziomie 70 proc., możemy połowę długu wziąć na siebie” – powiedział Zieliński. W ocenie dyrektora EBOiR może inwestować w 3-4 projekty OZE rocznie.
„Przeciętna wielkość projektu, w który się angażujemy to 60 MW o wartości ok. 100 mln euro, z czego dajemy jedną trzecią środków. To oznacza, że EBOiR inwestuje w OZE w Polsce ok. 100 mln euro rocznie” – powiedział.
Bank nie wyklucza zaangażowania się w gaz łupkowy, ale dopiero na etapie jego komercyjnego wydobycia.
„Bylibyśmy zainteresowani gazem łupkowym, gdyby doszło do dużego sukcesu w sferze jego wydobywania na skalę komercyjną. Nie będziemy się jednak angażować w poszukiwania gazu łupkowego” – wyjaśnił.
Drugi filar strategii EBOiR to wspieranie polskiego sektora bankowego i w szczególności polskiego rynku kapitałowego.
„Widzimy dla siebie bardzo dużą rolę w kontekście zmian na rynku kapitałowym, szczególnie jeśli chodzi o przyszłe emisje obligacji zabezpieczonych. Będziemy próbowali dalej wspierać restrukturyzację polskich banków, czy pomagać w poprawie kondycji ich bilansów, wspierając pozyskanie finansowania o dłuższym tenorze” – powiedział Zieliński.
EBOiR chce też wspierać sektor prywatny.
„Polski przedsiębiorca ma duży potencjał do wykorzystania poprzez innowacje oraz ekspansję regionalną, zwłaszcza w kierunkach południowym, południowo-wschodnim i wschodnim” – powiedział Grzegorz Zieliński.
Źródło:
-bankier.pl