Zielona energia, innowacje i outsourcing…

O wpływie OZE i efektywności energetycznej na gospodarkę, morskich i lądowych farmach wiatrowych, a także o tym czym region może skusić potencjalnych inwestorów i jak w skali kraju prezentuje się Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna. To kwestie nad którymi zastanowią się eksperci, którzy obecni będą na dwóch konferencjach, które już w przyszłym tygodniu odbędą się w Gdańskim Parku Naukowo-Technologicznym.

W poniedziałek 8 września o godz. 10 w GPNT (ul. Trzy Lipy 3 ) rozpocznie się II edycja Polskiego Kongresu Energii Odnawialnej. O energetyce wiatrowej, rozwoju OZE, efektywności energetycznej oraz doświadczeniach polsko – niemieckich w rozwoju niskoemisyjnej gospodarki dyskutować będą eksperci i politycy, w tym m.in. były premier i minister gospodarki Waldemar Pawlak. Kongres jest jedynym w Polsce wydarzeniem poświęconym zielonej energii o charakterze regionalnym i cyklicznym.

Gminy takie, jak Kobylnica w woj. Pomorskim to najlepszy przykład mądrej polityki samorządu, która w zrównoważony sposób rozwija OZE w tym energetykę wiatrową, z korzyścią dla społeczności lokalnej – mówi Arkadiusz Sekściński, wiceprezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej i przekonuje, że województwo pomorskie jest w szczególny sposób predystynowane do rozwoju energetyki wiatrowej – nie tylko na lądzie ale również tej na morzu. – Morska energetyka wiatrowa może stać się kołem zamachowym dla firm z regionu, w tym dla stoczni, które już dziś produkują komponenty dla branży offshore, ale na razie na potrzeby projektów powstających na morzu północnym czy niemieckiej części Morza Bałtyckiego.

Celem spotkania jest przedstawienie najnowszych prognoz i informacji gospodarczych, a także regulacji prawnych dotyczących sektora energii odnawialnej. W wydarzeniu obecność zapowiedzieli również: Mieczysław Kasprzak, poseł na Sejm RP i były wiceminister gospodarki, Andrzej Bojanowski, zastępca prezydent Gdańska, Krzysztof Trawicki, wiceprezes Związku Gmin Pomorskich, Leszek Kuliński, wójt gminy Kobylnica i prezes Stowarzyszenia Gmin Przyjaznych Energii Odnawialnej, Sebastian Stępnicki, główny specjalista w Departamencie Energii Odnawialnej w Ministerstwie Gospodarki oraz Mariusz Witoński, prezes Polskiego Towarzystwa Morskiej Energetyki Wiatrowej. Organizatorem Kongresu jest firma Zielona Strona Mocy.

Z kolei już w czwartek 11 września w Gdańskim Parku Naukowo-Technologicznym odbędzie się wydarzenie biznesowe B2B pt.”Innowacje i outsourcing-ich wpływ na inwestycje polskich regionów”. Początek o godz. 9. W ramach wydarzeniach odbędą się panele dyskusyjne oraz prezentacje. Będzie mowa m.in. o tym czy firmy innowacyjne są przyszłością naszej gospodarki, jak w skali kraju prezentuje się Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna, gdzie szukać wsparcia w zakresie informacji, doradztwa, szkoleń i finansowania, a także o tym jak wygląda proces wyboru lokalizacji na centrum BPO.

Na te i inne tematy rozmawiać będą m.in. Mieczysław Struk, marszałek województwa, Teresa Kamińska, prezes zarządu Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, Andrzej Bojanowski, wiceprezydent Gdańska, Paweł Orłowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju, Maciej Grabski, prezes Olivii Business Centre, Mariusz Wiśniewski, associate director CBRE, Marcin Piątkowski, dyrektor Invest In Pomerania, Bolesław Drapella, wiceprezes Morizon czy Mariusz – Jan Radło z Instytutu Gospodarki Światowej SGW w Warszawie. Organizatorami wydarzenia jest Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna i firma New Ideas. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, zgłoszenia należy dokonać do 5 września poprzez stronę www.b2btargi.com.pl.

Źródło:
-trojmiasto.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.