Supernowoczesna, ekologiczna szkoła

Energia ze słońca, klimatyzacja z ziemi, oświetlenie LED – to atuty pierwszego w Polsce budynku użyteczności publicznej o standardzie energooszczędnym, który właśnie otwarto na Mazowszu.

Nowy rok szkolny dzieci w Chotomowie rozpoczęły w niezwykle nowoczesnej, ekologicznej szkole. Została wybudowana z uwzględnieniem najwyższych standardów tzw. efektywności energetycznej.

To pierwszy w Polsce energooszczędny budynek użyteczności publicznej, który będzie ogrzewany wyłącznie naturalnym ciepłem ziemi. Łącznie szkoła posiada zamontowane trzy pompy ciepła o łącznej mocy 240 kW. Cała instalacja to 60 pionowych odwiertów, z których każdy ma 85 m głębokości. Pozwalają na pokrycie zapotrzebowania budynku na ciepło przez cały rok!

Wszystkie sale lekcyjne wyposażone zostały w rekuperatory do odzyskiwania ciepła z wentylowanego powietrza, a dodatkowe czujniki dwutlenku węgla na bieżąco monitorują jakość powietrza w każdym z pomieszczeń. Pompy sprawdzą się nie tylko zimą – w letnie miesiące będą pełnić rolę klimatyzacji.

Podążając za słońcem
Oświetlenie budynku, zarówno na zewnątrz, jak i w środku, powstało w oparciu o technologię LED, a pierwsze piętro szkoły dzięki świetlikom w pomieszczeniach i na korytarzach korzysta z naturalnego oświetlenia słonecznego.

Dzięki ufundowanej przez Greenpeace instalacji fotowoltaicznej zainstalowanej na tzw. trackerze słonecznym, czyli urządzeniu, które umożliwia podążanie paneli za ruchem słońca, nowoczesna szkoła będzie też produkować energię elektryczną ze słońca. Dzięki tej instalacji szkoła zmniejszy zapotrzebowanie na energię o prawie 12-13 MWh rocznie. Tracker słoneczny został ulokowany przy jednym z głównych skrzyżowań, dzięki czemu także przejeżdżające obok osoby będą mogły obserwować działanie instalacji. Szczegóły dotyczące ilości wyprodukowanej energii będą dostępne na stronie internetowej Greenpeace, urzędu gminy oraz na ekranie LED wewnątrz budynku szkoły.

Inwestycja pochłonęła 17,6 mln zł, z czego 5 mln zł pochodzi z dotacji w ramach programu LEMUR z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. W stosunku do pierwotnej wyceny budynku (15 mln zł) koszty związane z odnawialnymi źródłami energii wzrosły o 2,5 mln zł, z czego 0,5 mln zł gmina dostała w formie dotacji na pompy ciepła. Oznacza to, że wzrost kosztów budowy wynikający z zastosowania pomp i rekuperatorów zwróci się gminie Jabłonna w zaledwie dwa lata.

Źródło:
-warszawa.gazeta.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.