Energia elektryczna z fal morskich

Pozyskiwanie energii elektrycznej z fal morskich jest możliwe, dzięki innowacyjnemu urządzeniu o nazwie Penguin.

Innowacyjne urządzenie o nazwie Penguin, które umożliwia produkcję energii elektrycznej z fal morskich należy do fińskiej firmy Wello. Dzięki temu, że zastosowano w nim dryfującą obudowę urządzenie nie wymaga masywnego zakotwiczenia. Co więcej, stabilna i zwarta konstrukcja umożliwia budowanie farm morskich nawet w miejscach, gdzie występują bardzo trudne uwarunkowania pogodowe.

Warto podkreślić, że 1 września blisko 13,6 procent udziałów w fińskim Wello nabyła firma Fortum.

– „Świat stopniowo zmierza w stronę gospodarki solarnej, w której produkcja energii będzie się opierać na odnawialnych źródłach, a zasoby będą wykorzystywane dużo efektywniej niż ma to miejsce obecnie. Produkcja energii z fal morskich ze względu na brak emisji, może odegrać istotną rolę w budowie gospodarki solarnej, dlatego angażujemy się w prace badawczo-rozwojowe w tym obszarze „- mówi Jacek Ławrecki, rzecznik prasowy Fortum Power and Heat Polska.

Ponadto, firma Fortum podpisała również umowę dotyczącą wybudowania u wybrzeży Kornwalii testowej farmy morskiej. Kontrakt został zawarty w lutym 2014 roku z brytyjskim operatorem instalacji, które służą do testowania sprawności urządzeń generujących energię z fal morskich, Wave-Hub. Dzięki porozumieniu, Fortum uzyskało możliwość zainstalowania urządzeń, które pozyskują energię z fal na oceanie. Trzeba również zaznaczyć, że aktualnie firma zajmuje się również budową jednej z największych na świecie testowych farm morskich o łącznej mocy 10 MW w Sotenäs przy zachodnim wybrzeżu Szwecji.

Źródło:
-tech.money.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.