Biopaliwa: dowiedz się więcej na Targach

Jak wiadomo, szybki rozwój transportu ma nie tylko dobre strony, ale niesie ze sobą także zagrożenia. Problemem są przede wszystkim powodowane przez pojazdy zanieczyszczenia uwalniane do atmosfery. Sektor ten odpowiada za około jedną czwartą emisji dwutlenku węgla (CO2), przy czym aż 80 proc. tej sumy przypada na transport drogowy. W trosce o środowisko naturalne coraz częściej poszukuje się więc alternatyw dla tradycyjnych paliw. Jedną z nich są biopaliwa, czyli wszelkiego rodzaju paliwa otrzymywane z biomasy – szczątków organicznych lub produktów przemiany materii roślin lub zwierząt.

Eksperci zauważają, że rozwój w tym zakresie może być kluczowe w zakresie realizacji unijnych zobowiązań – ograniczenie emisji gazów cieplarnianych o 20 proc. oraz zwiększenie do 15 proc. udziału energii odnawialnej i biopaliw to wspólne cele polityki energetyczno-klimatycznej Unii Europejskiej, których realizacja wiąże się z zaangażowaniem wszystkich państw członkowskich w dotrzymanie indywidualnych krajowych zobowiązań w tym zakresie.

Dobrą okazją do wzbogacenia swojej wiedzy w zakresie biopaliw będą Międzynarodowe Targi Energii Odnawialnej i Efektywności Energetycznej Renexpo Poland, które odbędą się w dn. 23-25 września w Warszawie w Centrum Expo XXI.

– Dzięki zastosowaniu biopaliw możliwe jest zmniejszenie importu i zużycia ropy, co wpływa korzystnie nie tylko na gospodarkę kraju, ale również na środowisko – mówi Małgorzata Bartkowski z firmy Reeco Poland, będącej organizatorem targów. – Spalanie biomasy nie powoduje bowiem emisji tak dużej ilości szkodliwych pierwiastków, jak to ma miejsce podczas spalania innych paliw. Biopaliwo jest jedynym obecnie składnikiem procesu spalania, który nie dodaje dwutlenku węgla do atmosfery. Pochodzi ono z roślin, które usuwają ten związek z atmosfery i dają tę samą ilość, kiedy są spalane. Największe korzyści może odnieść polski rolnik. Ze względu na atrakcyjne położenie wpływające korzystnie na warunki uprawy oraz potencjał zasobów Polska ma ogromne możliwości upraw bioenergetycznych i idealne warunki do objęcia roli wiodącego centrum produkcji oraz przetwórstwa biomasy.

Dla wszystkich zainteresowanych wykorzystaniem krajowego potencjału biomasy pochodzenia rolniczego w produkcji odnawialnych paliw transportowych i wzbogaceniem swojej wiedzy w zakresie najbardziej aktualnych problemów sektora biopaliw Krajowa Izba Biopaliw organizuje spotkanie dotyczące tego zagadnienia. Trzecia konferencja na temat biopaliw odbędzie się 25 września 2014 r. w Warszawskim Centrum Expo XXI, a celem dyskusji będzie odpowiedź na pytanie: „Biopaliwa – rozwój czy stagnacja?”. W trakcie konferencji przedstawione zostaną tegoroczne zmiany prawne oraz ich praktyczny wpływ na funkcjonowanie krajowego łańcucha wytwórczego biokomponentów i biopaliw ciekłych, najnowsze trendy i zagadnienia praktyczne towarzyszące przemysłowi biopaliw, jak również odbędzie się debata ekspercka na temat możliwych kierunków dalszego rozwoju i przyszłości branży w Polsce i Unii Europejskiej.

Źródło:
-plastech.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.