Szczecinek inwestuje w energię odnawialną

Jeszcze w tym roku energia z ekologicznych i tańszych źródeł odnawialnych ogrzeje szczecinecki szpital i dostarczy mu ciepłej wody.

Władze powiatu szczecineckiego podpisały właśnie umowę o dofinansowaniu z Urzędem Marszałkowskim w sprawie dużego projektu z zakresu energii odnawialnej. Kosztem około 3 milionów złotych w szpitalu w Szczecinku założone zostaną pompy ciepła i ogniwa fotowoltaiczne, a w ośrodku rehabilitacyjnym dla chorych na stwardnienie rozsiane w Bornem Sulinowie same panele słoneczne.

Unijna dotacja pokryje 2/3 kosztów inwestycji, które większą część (ponad 2 mln zł) stanowią wydatki na szpital. Do zadania dokłada się także Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska, który wykłada 459 tys. zł. – Zamontujemy trzy pompy ciepła o łącznej mocy 321 kilowatów, które wspomogą ogrzewanie budynków szpitalnych – mówi starosta szczecinecki Krzysztof Lis.

– 48 modułów fotowoltaicznych na nowym skrzydle szpitala będzie podgrzewać wodę użytkową. Z kolei borneński ośrodek energię z ogniw fotowoltaicznych będzie wykorzystywał do podgrzania wody w basenie, w którym rehabilitację przechodzą pacjenci z SM. W powiecie liczą nie tylko na oszczędności w kosztach utrzymania obu placówek, ale też na korzyści ekologiczne, bo mniej dymów i pyłów z klasycznych elektrowni trafi do atmosfery.

Początkowo inwestycja miała skorzystać z tzw. funduszy szwajcarskich (z ich pomocą pomp ciepła doczekała się wcześniej pływalnia w Szczecinku), ale formalności z tym związane byłyby bardzo czasochłonne, a w międzyczasie pojawiła się możliwość ubiegania się o pieniądze z Regionalnego Programu Operacyjnego.

Źródło:
-gk24.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.