Farmy solarne w Krakowie

Ponad 7 mln zł z funduszy UE będzie przeznaczone na modernizację systemu ogrzewania i instalację dwóch farm solarnych w szpitalu im. dr. J. Babińskiego w Krakowie. Inwestycja pozwoli obniżyć rachunki za prąd w sezonie grzewczym o ponad 80 proc.

Umowę wstępną dotyczącą dofinansowania modernizacji szpitala z Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego zawarli członek zarządu województwa małopolskiego Stanisław Sorys oraz dyrektor szpitala Stanisław Kracik.

Inwestycja zostanie realizowana w dwóch etapach. W pierwszej fazie zaplanowano m.in. wymianę instalacji centralnego ogrzewania, a także okien i drzwi. Ma zostać także zmienione oświetlenie na LED-owe.

Drugi etap inwestycji to budowa dwóch farm solarnych. Łącznie na powierzchni ok. 850 m kw. zostanie umieszczonych ponad 360 kolektorów słonecznych. Instalacja powstanie na dachu budynku oraz w ogrodzie, na terenie byłych szklarni szpitala.

Dzięki przeprowadzonym pracom, ma się poprawić efektywność energetyczna obiektu. Jednocześnie większy udział energii odnawialnej spowoduje, że szpital będzie bardziej przyjazny środowisku.

Dyrektor szpitala stwierdził, że dzięki inwestycji szpital za kilka miesięcy pozbędzie się ogromnych kosztów utrzymania.

Jak poinformował PAP w środę rzecznik prasowy szpitala Maciej Bóbr, po modernizacji koszt ogrzania i oświetlenia szpitala, składającego się z kompleksu zabytkowych budynków, powinien być niższy bądź równy kosztom ponoszonym przez szpitale posiadające tylko jeden budynek.

Łączna wartość inwestycji wynosi ok. 9,2 mln zł, z czego ponad 7 mln zł pochodzi ze środków Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego. Projekt ma zostać zrealizowany do końca 2015 r.

Szpital im. dr. J. Babińskiego, zajmujący się leczeniem, rehabilitacją zaburzeń oraz chorób psychicznych, jest jedną z największych placówek leczniczych w Krakowie. W oddziałach stacjonarnych i zamiejscowych rocznie przyjmuje ok. 10 tys. pacjentów.

Źródło:
-wyborcza.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.