Kolektory płaskie VIESSMANN

Viessmann oferuje trzy typy kolektorów płaskich o porównywalnej konstrukcji podstawowej:
Vitosol 300-F / 200-F / 100-F
Obudowy kolektorów płaskich Vitosol składają się z biegnącej po całym obwodzie ramy aluminiowej. „Sercem” kolektorów jest absorber, w Vitosol 300-F i 200-F blacha absorbera pokryta jest warstwą na bazie tlenków tytanu: Sol-Titan, a w 100-F czarnym chromem. W kolektorach tych absorbery skutecznie pochłaniają promieniowanie słoneczne i są odporne na tzw. starzenie, czyli pracują z niemal niezmienną sprawnością przez cały okres długoletniej eksploatacji.

ozekol16Rys. Budowa kolektora Vitosol, ozn. 1-rama aluminiowa gięta z jednego profilu 2- pokrycie przeźroczyste o dużej przepuszczalności promieni słonecznych, ze specjalnego hartowanego szkła solarnego, 3- absorber z przewodami miedzianymi w formie wężownicy (meandrowy), 4- izolacja cieplna o wysokiej skuteczności

Przewody miedziane absorbera mają kształt meandra, co gwarantuje równomierny przepływ przez każdy kolektor i równomierne odbieranie ciepła z całej powierzchni każdego kolektora pracującego w instalacji. Płyta dna jest w całości połączona z ramą kolektora. Uszczelnienie szyby kolektora wykonane jest bezszwowo z elastycznego materiału uszczelniającego, odpornego na warunki atmosferyczne i promieniowanie UV.

ozekol15Kolektor płaski Vitosol 300-F jest wysokosprawnym kolektorem, który dzięki zastosowaniu szkła antyrefleksyjnego i wzmocnionej izolacji cieplnej jest szczególnie efektywny i umożliwia pozyskanie dużych ilości ciepła słonecznego.

ozekol21ozekol20

Kolektory od lewej Vitosol 200-F i Vitosol 100-F

Prosty montaż

Kolektory płaskie Viessmann wyróżniają się szczególnie prostym montażem. Zintegrowane rury zasilania i powrotu umożliwiają prosty i bezpieczny montaż nawet większych pól kolektorów. Przy pomocy elastycznych, wykonanych ze stali nierdzewnej złączy wtykowych z rur falistych można połączyć ze sobą do dwunastu kolektorów wzgl. utworzyć z nich pole kolektorów.
Łatwy w montażu system mocowań, ze sprawdzonymi i odpornymi na korozję elementami ze stali nierdzewnej i aluminium, jest jednolity dla wszystkich kolektorów Viessmann. Kolektory płaskie można stosować w sposób uniwersalny – mogą być ustawione pionowo lub poziomo, przystosowane są do montażu na dachu, do wbudowania w połać dachu oraz do montażu wolnostojącego (na przykład na dachach płaskich). W przypadku montażu na dachu opcjonalnie dostępne są osłony boczne przyłączy hydraulicznych, które tworzą harmonijne przejście pomiędzy powierzchnią kolektora i powierzchnią dachu. Na życzenie można otrzymać ramy we wszystkich kolorach RAL.
W przypadku instalacji pionowej, na przykład na elewacji, dla osiągnięcia optymalnych uzysków energii zaleca się zwiększenie powierzchni kolektora o 20 procent w porównaniu ze zwykłym montażem na dachu.

Dane techniczne

  • Vitosol 100-F

ozekol17 ozekol18

ozekol19KR Powrót z kolektora (otwór wlotowy)
KV Zasilanie kolektora (wylot)

*1Decydujący parametr przy projektowaniu instalacji.
*2W odniesieniu do powierzchni absorbera.
*3W kolektorach pracujących w systemie zamkniętym powinno w stanie zimnym panować ciśnienie min. 1,0 bar.
*4Temperatura postojowa to temperatura występująca w najcieplejszym miejscu kolektora, jeżeli nie zachodzi odbiór ciepła (przy 1000 W globalnego natężenia promieniowania)

  • Vitosol 200-F

ozekol22

  • Vitosol 300-F

Kolektor słoneczny płaski typu Vitosol 300-F oferuje maksymalną bezkompromisową wydajność cieplną. Konstrukcja bazująca na ponad 30-letnim doświadczeniu firmy Viessmann w produkcji kolektorów słonecznych, wykorzystuje zarazem najnowsze osiągnięcia w zakresie energetyki słonecznej. Kolektor słoneczny Vitosol 300-F 2,3 m², bazujący technicznie na sprawdzonej konstrukcji wewnętrznej kolektora płaskiego Vitosol 200-F, jednocześnie wprowadza całkowicie nowy standard sprawności dzięki zastosowaniu jako przykrycia szkła antyrefleksyjnego (AR).

Szkło antyrefleksyjne (AR)
W porównaniu do standardowych płaskich kolektorów słonecznych, gdzie zastosowanie znajduje tzw. szkło solarne – hartowane i z obniżoną zawartością tlenków żelaza, w kolektorze słonecznym Vitosol 300-F, zastosowanie znajduje szkło antyrefleksyjne (zwane AR). Szkło AR stanowi najwyższy standard pod względem przepuszczalności promieniowania słonecznego. O ile wysokiej klasy szkło solarne odbija jedynie około 8% promieniowania słonecznego, to szkło antyrefleksyjne: od 1 do 3%. Tak więc do absorbera kolektora słonecznego Vitosol 300-F dociera więcej promieniowania słonecznego, zwiększając w skali roku nawet o 15% uzysk ciepła w porównaniu do „standardowego” kolektora ze szkłem solarnym. Dzięki szerokiemu zakresowi oferowanych zestawów mocujących, możliwe jest zastosowanie kolektorów Vitosol 300-F do różnego rodzaju warunków zabudowy. Możliwe jest również wbudowanie kolektorów w połać dachu, a dodatkowe osłony przyłączy hydraulicznych pozwolą w pełni uzyskać efekt integracji z dachem. Obudowy kolektorów, a także osłony przyłączy hydraulicznych (jako element wyposażenia dodatkowego – na zamówienie) standardowo dostarczane są w kolorze brązowym (RAL 8019). Na życzenie elementy te mogą być dostarczone w dowolnym kolorze RAL, dostosowanym na przykład do koloru połaci dachu.

ozekol25

Kolektor wielkopowierzchniowy Vitosol DIS 50 i DIS 100

Wielkopowierzchniowy kolektor płaski Vitosol DIS przystosowany jest w szczególności do pracy w dużych instalacjach solarnych, za które uważa się systemy o łącznej powierzchni absorbera powyżej 30 m2. Kolektor oferowany jest w dwóch wariantach jako Vitosol DIS 50 o powierzchni absorbera 4,76 m2 oraz Vitosol DIS 100 o powierzchni absorbera 9,52 m2.

ozekol23

Kolektor Vitosol DIS 100

Dzięki dużej powierzchni pojedynczego kolektora słonecznego uzyskuje się jego wysoką optyczną sprawność, a także wysoką efektywność pracy całego układu, dzięki zmniejszeniu strat ciepła ze zwartej baterii kolektorów z minimalną ilością połączeń hydraulicznych. Głównym elementem kolektora DIS jest płyta miedziana z powłoką selektywną Eta Plus. Zapewnia ona maksymalną absorpcję promieniowania słonecznego przy jednoczesnej minimalnej emisji promieniowania cieplnego. Na płycie absorbera zainstalowano wężownicę z rury miedzianej przez którą przepływa czynnik grzewczy pobierając ciepło z absorbera.
Obudowa kolektora, w której umieszczony jest absorber, posiada skuteczną izolację termiczną, co umożliwia minimalizację strat ciepła. Izolacja jest odporna na wysokie temperatury robocze kolektora. Kolektor przykryty jest szybą ze specjalnego szkła solarnego. Szyby takie cechuje zmniejszona zawartość tlenków żelaza, co pozwala na zminimalizowanie odbić promieni słonecznych docierających do kolektora. Możliwe jest połączenie równoległe do 10 kolektorów DIS 50 oraz 5 kolektorów DIS 100 w jedno pole kolektorów. W tym celu dostarczane są elastyczne rury łączące z pierścieniami samouszczelniającymi.

ozekol24Źródło:
– instsani.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.